Sústreď sa - Energy Top


Celitinové snívanie a spánok ako recept na regeneráciu

Na svete je naozaj množstvo vynikajúcich vecí, ale tou, ktorej sa len máločo vyrovná, je podľa môjho názoru spánok.
Hlboký spánok pred plápolajúcim krbom v absolútnom tichu lesnej samoty alebo poobedňajšie zdriemnutie v záhradnej hojdacej sieti – to sú chvíle, na ktoré všetci s láskou spomíname.

Netreba zdôrazňovať, že kvalitný spánok je zaručeným a osvedčeným receptom na regeneráciu tela a duše. Pravda je dokonca taká, že spánok je pre život nevyhnutný a pre mnohých z nás je aj tým najväčším koníčkom. Ten, kto týmto druhom odpočinku opovrhuje a spánku sa vyhýba, by sa mal zamyslieť nad svojim vzťahom k smrti, pretože za takýmto počínaním sa môže skrývať neuvedomelý strach z umierania alebo zo straty kontroly. Ale to už je úplne iná téma.

Venujme sa snívaniu… Iste mi dáte za pravdu, že človek si najlepšie odpočinie vtedy, keď sa mu snívajú dlhé a farebné sny. Vlastne s tým ani nemusíte súhlasiť, ono je to totiž vedecky dokázané. Sny sú neoddeliteľnou súčasťou spánkovej fázy s názvom REM. Ak človek nemá v noci sny, a nie je to tým, že by si ich nepamätal, potom si mozog kompenzuje túto potrebu halucináciami a vidinami v priebehu dňa. Snívať treba, a navyše má človek pocit, že si spánok viac užije… Spánok totiž nie je žiadna kóma, je to plnohodnotná a prirodzená súčasť nášho vedomého života. Pravda, vedomie (jang) sa síce behom spánku ponára, ale náš mozog neúnavne pracuje, a dalo by sa povedať, že sa mu práve v noci začína druhá, náročnejšia šichta. Všetky vnemy, pocity, myšlienky a zážitky musí spracovať a prebrať s naším nevedomím (jin), ktoré v noci vypláva na povrch. Práve túto prácu vnímame ako snívanie. Už z názvu článku je jasné, kam mierim - áno, reč je o Celitine. Má skutočne výborný vplyv na farebnosť, dĺžku, racionalitu a schopnosť zapamätať si naše sny.

Vysvetlenie je úplne jednoduché a odvíja sa od lepšieho prekrvenia mozgu behom snívania. Fosfolipid lecitín navyše putuje počas kľudu prednostne do mozgu, kde sa venuje regenerácii bunkových membrán, zatiaľ čo pri svalovej aktivite sa zameriava skôr na regeneráciu svalových buniek a epitelov. Rovnaký efekt na vylepšenie kvality snívania môžete dosiahnuť aj bežnými prostriedkami, vedúcimi k lepšiemu prekrveniu mozgu. Pred spaním je dobré prejsť sa lesom, prebehnúť sa okolo rybníka, alebo si aspoň zacvičiť pri otvorenom okne. Keď si k tomu pridáte Celitin, nebudete sa stačiť čudovať!

Musím sa priznať, že na túto ”fintu” som neprišla sama. Pred nedávnom sa na mňa obrátil kamarát s prosbou, aby som mu odporučila niečo ”na mozog” pred štátnicami. Darovala som mu Celitin a čakala, čo to s ním urobí. Bez nadsadzovania môžem povedať, že bol naozaj nadšený. Skvelo sa mu učilo, všetko si ľahko zapamätal a zbytočne sa nestrachoval. Štátnice zvládol na jednotku a okrem iného sa mi zveril aj s vedľajšími účinkami Celitinu. Prezradil, že od tej doby, čo ho užíva, má mimoriadne zaujímavé sny, a najmä, že ich hneď ráno nezabudne. A to ani nebral Celitin na noc, ale po raňajkách. Zaujalo ma to a pustila som sa do experimentu. S čistým svedomím prehlasujem, že jeden Celitin pred spaním urobí z noci jedno veľké dobrodružstvo. Pravda, moja skúsenosť môže byť ovplyvnená tým, že už dlhodobo užívam Vitamarin, ktorý sa stará o môj cievny systém, rozťahuje cievy v mojom mozgu a podporuje jeho prekrvovanie, takže Celitin sa nemusí ničím zdržiavať a môže ísť ”rovno na vec”.

Nebudem líčiť, o čom sa mi snívalo hneď v prvú noc, ale môžem vás uistiť, že to bolo naozajstné aj so všetkými emóciami. Ráno sa dosť často prebúdzam na rozhraní reality snívania a reality bdenia. Vyslovene cítim, ako sa môj jin chvíľu hrá s mojím jangom, a potom sa rozídu každý svojím smerom…

Týmto spôsobom by som rada poďakovala svojmu kamarátovi za skvelý recept na skúmanie nových svetov a vám všetkým popriala sladké sny, či už s Celitinom alebo bez neho.

Mgr.Tereza Viktorová